info@qprint.com.pl+48 22 211 3 211 pn - pt: 10:00 - 17:00
adres: ul. Parafialna 2 (dawniej Bema 65), 01-222 Warszawa

Druk artystyczny

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat druku artystycznego w QPrint.


Co to jest druk ARTystyczny /FINE ART PRINT/?
Ang. FINE ART PRINT czyli druk artystyczny oznacza technologię druku która pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej trwałości barw (nieblaknięcie wydruku w długim okresie czasu). Na świecie do druku artystycznego wykorzystywane są najczęściej urządzenia drukujące atramentem z bardzo wysokoą rozdzielczością (od 1200 do 2400 dpi) przy zastosowaniu atramentów pigmentowych, których trwałość może przekraczać nawet 200 lat.
FINE ART PRINT są uznanym środkiem reprodukcji prac artystycznych na całym świecie, które to wydruki po sygnowaniu przez klienta sprzedawane są na rynku sztuki (w galeriach, domach aukcyjnych). Tego typu wydruki określa się jako GICLEE (//en.wikipedia.org/wiki/Giclee).
Wydruki giclee w QPrint realizowane są na najnowocześniejszych 8-mio kolorowych urządzeniach HP Designjet Z6100 oraz Z2100.
Więcej informacji na temat jakości i trwałości wydruków artystycznych można znaleźć na stronach:
www.fineartgicleeprinters.org
www.wilhelm-research.com

[do góry]


Jak przygotować pliki do druku prac artystycznych?
KOLORY/PRZESTRZEŃ BARW: wszystkie prace ARTystyczne drukowane w QPrint powinny być przygotowane w 8-bitowym modelu kolorów sRGB  lub Adobe RGB. Przy pracach czarno-białych również zalecamy zastosowanie przestrzeni sRGB lub Grayscale. Bardzo ważne jest aby do pliku został podłaczony profil ICC (standardowa opcja w programach typu PhotoShop). 
ROZDZIELCZOŚĆ: rozdzielczość bitmap powinna wynosić od 200 do 300dpi, przy założeniu, że zadeklarowane wymiary pracy w pliku są takie same jak wymiar pracy do druku (1:1). 
AKCEPTOWANE FORMATY PLIKÓW: JPG z kompresją maximum quality, TIFF, lub PDF (przy pracach zawierających elementy wektorowe).
WYMIARY PRACY DO DRUKU: Pliki do druku powinny być przygotowane w skali 1:1, czyli w pliku powinny zostać zadeklarowane rzczywiste rozmiary drukowanej pracy - to pozwoli na uniknięcie ewentualnych nieporozumień.
MARGINESY: W przypadku prac naklejanych na planszę, grafika powinna o 5mm wystawać poza krawędź docelowego formatu - jest to niezbędne w celu odpowiedniego spasowania wydruku/grafiki z podłożem, na które jest ona naklejana (margines ten obcinany jest po naklejeniu wydruku na podłoże).
Jeżeli wydruk ma mieć dookoła niezadrukowane passepartout, to powinno ono zostać zadeklarowane w pliku w formie białego marginesu - niezadrukowane marginesy są płatne tak samo jak wydruk, gdyż koszt podłoża artystycznego jest znacznie wyższy niż koszt atramentu.
Wszelkie modyfikacje w plikach dostarczonych przez klienta są dodatkowo płatne.

[do góry]


Jak dokładnie odwzorowywane są kolory na wydrukach?

Urządzenia na których drukujemy prace artystyczne mają wbudowany spektrofotometr - jest to element, który automatycznie dokonuje pomiaru barwy uzyskiwanej na danym podłożu i sprawdza zgodność kolorów na wydruku z kolorami zadeklarowanymi w pliku. Dzięki temu wydruki wykonywane w QPrint są zawsze zgodne z zadeklarowaną przestrzenią barwną (np. sRGB).

Jednocześnie spektrofotometr zapewnia, że ta sama praca będzie wydrukowana z takimi samymi kolorami na tym samym podłożu w różnym czasie (np. jeżeli klient zamówi pracę w czerwcu, a potem na tym samym podłożu zamówi dodruk z tego samego pliku w listopadzie, kolory na wydruku będą takie same).

Aby uzyskać zgodność kolorów bardzo ważne jest, aby do pliku z pracą dołączone były profile ICC przestrzeni barwnych zastosowanych w pracy. W innym wypadku nie będziemy wiedzieli na jakiej przestrzeni kolorystycznej zostały przygotowane prace do druku i w efekcie kolory wyjdą nieprawidłowo.

Należy również pamiętać, że na różnych podłożach nasycenie barw może być inne - jest to związane z rodzajem powłoki na danym podłożu. I tak np. prace drukowane na papierach fotograficznych błyszczących będą miały bardziej nasycone kolory niż w przypadku prac drukowanych na artystycznych podłożach matowych (tj. np. Canvas) - różnice te nie są duże, ale należy o nich pamiętać. Również zdolność do odtwarzania tzw. szczegółów w głębokich cieniach przy artystycznych podłożach matowych jest mniejsza niż przy papierach fotograficznych.

[do góry]


Czy kolory na wydruku będą takie same jak na ekranie komputera?

Emulacja kolorów wydruku na ekranie komputera (tzw. softproofing) jest bardzo trudnym procesem i wymaga bardzo wysokiej jakości monitora jak również sprzętu (spektrofotometru) i oprogramowania pozwalającego na kalibrację monitora. W rzeczywistości na zwykłym monitorze komputerowym kolory w małym stopniu będą odwzorowywały to co wyjdzie na ostatecznym wydruku. Dlatego w przypadku usług ARTystyczne wydruki wielkoformatowe w standardzie (cenie usługi) przewidziana jest opcja druku prób kolorystycznych, które pozwalają artyście na zweryfikowanie ostatecznego efektu przed wydrukowaniem pracy w dużym formacie i wprowadzenie ewentualnych poprawek.

[do góry]


Czy jest możliwe wykonanie wydruków próbnych przed zamówieniem pracy w dużym formacie?

Przypadku usługi ARTystyczne wydruki wielkoformatowe, w cenę usługi wliczone są wydruki próbne do akceptacji dla klienta. Wydruki próbne wykonywane są w formie miniatury całej pracy w formacie A5 oraz jednego fragmentu (wycinka pracy ok. A5, wybranego przez naszego grafika), który drukowany jest w przy zachowaniu wymiarów 1:1, tak aby artysta mógł zobaczyć jak drukują się detale w jego pracy.

[do góry]


Co to jest Giclee?

Wydruki Giclee są to najwyższej jakości reprodukcje dzieł sztuki, których wygląd, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów i urządzeń drukujących, jest prawie nieodróżnialny od oryginału. Obecnie w Zachodniej Europie i USA jest to, wśród artystów, coraz bardziej popularny sposób prezentowania i sprzedawania prac. Wydruki wielkoformatowe w tej technice wykonywane są w limitowanych nakładach, a następnie własnoręcznie sygnowane przez artystę.

Najważniejszymi cechami, które odróżniają wydurki typu Giclee od klasycznych reprodukcji są technologia druku oraz zastosowane podłoża. Technologia druku bezrastrowego pozwala na uzyskanie wydruków, w których plamka jest praktycznie niezauważalna gołym okiem. Wysokiej jakości materiały eksploatacyjne (podłoża oraz atramenty) zapewniają zarówno znacznie wierniejsze odwzorowanie kolorów jak i trwałość uzyskanych efektów. Profesjonalne wydruki typu Giclee mogą być nawet ponad 100 lat eksponowane wewnątrz pomieszczeń bez widocznej zmiany koloru. Wydruki Giclee są najczęściej sygnowane własnoręcznym podpisem autora.

Więcej informacji na: //www.qprint.com.pl/blog/giclee.html

[do góry]


Co to jest FOTOBOARD?

FOTOBOARD to gotowe do powieszenia na ścianie zdjęcie, którego główną zaletą  jest możliwość  prezentacji zdjęć bez ramek, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości oraz sztywności pracy. Dzięki temu plansze nie odkształcają się podczas dłuższej ekspozycji, tak jak ma to miejsce przy zastosowaniu pianki czy antyramy z plexi. Fotoborda  łatwo zawiesza się na ścianie. Został opracowany przez QPrint na początku 2006 roku.

Naklejone na FOTOBOARD powiększenia zdjęć można eksponować bez szyby, bo do uszlachetnienia planszy używa się specjalnych laminatów eliminujących  odblaski. To utrwala je na lata. Ze względu na nowoczesną formę szczególnie polecane są do dekoracji nowoczesnych wnętrz: mieszkań, biur, restauracji.

W ofercie aktualnie dostępnych jest 6 rodzajów opraw.

Zapraszamy na stronę: www.fotoboard.pl

[do góry]


Jak można oprawić pracę artystyczną wydrukowaną w QPrint?

Wydruki na papierach artystycznych zaleca się eksponować pod szkłem - to gwarantuje długowieczność wydruku i zabezpiecza go przed uszkodzeniem. Stanowczo odradzamy laminowanie czy naklejanie wydruków artystycznych na sztywne podłoża - w wyniku takiego działania wydruk na podłożu artystycznym traci swoje walory i w przyszłości może ulegać deformacjom (zwijać się pod wpływem zmian wilgotności powietrza, a w przypadku naklejania na sztywne podłoże mogą powstawać purchle).

[do góry]


Podłoża do druku prac ARTystycznych?

W QPrint można zamawiać prace ARTystyczne na najwyższej jakości podłożach przeznaczonych do realizacji reprodukcji artystycznych. W naszej ofercie znajdują się podłoża imitujące płótno malarskie, papiery do reprodukcji kolekcjonerskich (m.in. firm tj. Hahnemuhle, Canson), papiery gładkie i fakturowane, białe i w odcieniu jasnokremowym.

Więcej informacji o dostępnych aktualnie podłożach oraz ich specyfikacja na stronie z opisem podłoży artystycznych

 

[do góry]


Co to jest Certyfikat QPrint?

Certyfikat QPrint to pierwszy taki dokument w świecie polskiej sztuki, który potwierdza jakość i trwałość zastosowanych materiałów użytych do realizacji reprodukcji artystycznej. Wszystkie certyfikowane prace są ewidencjonowane w centralnej bazie danych, co pozwala na weryfikację autentyczności pochodzenia nawet po wielu latach.  Ma to szczególne znaczenie w kontekście popularyzacji fotografii kolekcjonerskiej oraz prac typu Giclee na polskim rynku.

Więcej informacji na temat certyfikatu: www.qprint.com.pl/blog/certyfikat.html

[do góry]


Jaka jest trwałość prac ARTystycznych?
Aktualne dane publikowane przez niezależny instytut Wilhelm Imaging Research potwierdzają, iż wydruki wykonane na odpowiednich podłożach przy zastosowaniu najnowszych pigmentowych atramentów HP Vivera uzyskują trwałość przekraczającą nawet 200 lat przy ekspozycji wewnątrz pomieszczeń. Testy przeprowadzano w warunkach przyśpieszonego starzenia, zakładając, że przeciętna praca eksponowana wewnątrz pomieszczeń narażona jest na działanie światła o natężeniu 450 luksów przez 12 godzin na dobę. Więcej informacji na temat badań przeprowadzonych przez Wilhelm Imaging Research można znaleźć na stronie www.wilhelm-imaging.com.
QPrint obecnie wykonuje reprodukcje artystyczne na drukarce HP Designjet Z6100 przy użyciu 8-mio kolorowych atramentów pigmentowych HP Vivera. Dzięki specjalnej formule atramentów opracowanej przez firmę Hewlett-Packart urządzenie pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego spektrum kolorów przy jednoczesnej możliwości reprodukcji idealnie neutralnych odcieni szarości dzięki zastosowaniu atramentu jasno-szarego. W efekcie zarówno prace kolorowe jak i czarno-białe spełniają oczekiwania najbardziej wymagających artystów.

[do góry]


Jakie są terminy realizacji prac ARTystycznych?

Standardowy termin realizacji usługi wynosi od 3 do 4 dni roboczych od momentu dostarczenia pliku do druku lub akceptacji prób kolorystycznych (jeżeli są realizowane). W przypadku druku większych ilości prac (np. wystawy) termin realizacji może ulec wydłużeniu.

 

[do góry]


Jak są pakowane prace ARTystyczne?

Zależnie od rozmiaru wydruku i rodzaju podloża wydruki pakowane są na plasko lub w rulon. W przypadku pakowania na płasko wydruki zabezpieczane są grubą 5-ciowarstwową tekturą falistą. Wydruki pakowane w rulon zabezpieczone są grubą tekturową tubą.

[do góry]


Druk fotografii czarno-białej a metameryzm
W przypadku drukowania czarno-białych fotografii, na których chcemy uzyskać idealnie neutralne odcienie szarości dużym problemem może okazać się metameryzm (patrz definicja //pl.wikipedia.org/wiki/Metameryzm). Efekt metameryzmu w tym przypadku polega na tym, że jeżeli do wydruku czarno-białego zdjęcia użyjemy kolorowych atramentów, to możemy uzyskać neutralne odcienie, ale tylko dla jednego rodzaju oświetlenia. Oznacza to, że zdjęcie czarno-białe wydrukowane z zastosowaniem kolorowych atramentów w świetle naturalnym/dziennym będzie wydawało się neutralne, natomiast w świetle sztucznym będzie miało wyraźne zabarwienie purpurowe. Możliwa jest również sytuacja odwrotna, kiedy to odcienie będą dawały neutralne wrażenie w świetle sztucznym natomiast w świetle naturalnym/dziennym będą uciekały w barwę zielonkawą.
Rozwiązaniem tego problemu jest drukowanie obrazów o neutralnych szarościach z zastosowaniem jedynie atramentów czarnych i szarych (black, light gray).
Producenci drukarek atramentowych, które drukują z zastosowaniem atramentów czarnych i szarych, w taki sposób przygotowują ten atrament aby nie podlegał on metameryzmowi. Tak jest np. w przypadku urządzeń na których drukujemy artystyczne wydruki wielkoformatowe tj. HP Designjet Z6100, które wśród 8 rodzajów atramentów posiadają dwa atramenty czarne i jeden atrament jasnoszary, dzięki czemu możemy uzyskać jednocześnie bardzo głębokie czernie oraz delikatne i w pełni neutralne przejścia tonalne pozbawione efektu metameryzmu (przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej rozdzielczości - plamki atramentu nie są widoczne).

[do góry]

OFEROWANE USŁUGI

WIZYTÓWKI
KOPERTY
PAPIER FIRMOWY

Wizytówki już od 15gr/szt.

ULOTKI
ZAPROSZENIA
FOLDERY

Nawet 25gr
za kolorową
stronę A4.

KSIĄŻKI
BROSZURY
ALBUMY

Z nami wydrukujesz książkę
już od jednego egzemplarza

PŁYTY CD/DVD
i OPAKOWANIA

Dane powielane na
płytach CD i DVD.
Różne rodzaje
opakowań
na płyty.

NAKLEJKI
ETYKIETY

Naklejki w dowolnych
rozmiarach i kształtach.

Z papieru lub folii.
Od etykiety po
naklejki podłogowe

FOTOBOARDY
FOTOKALENDARZE

Specjalna oferta
z zakresu usług
fotograficznych.

Ten serwis używa pliki cookie. Więcej informacji znajdziesz tutaj AKCEPTUJĘ