info@qprint.com.pl+48 22 211 3 211 pn - pt: 10:00 - 17:00
adres: ul. Parafialna 2 (dawniej Bema 65), 01-222 Warszawa

DEKORACJA WNĘTRZ
pytania i odpowiedzi

Wszystku o dekorowaniu w QPrint....


Jak przygotować pliki do druku dekoracji wnętrz?
Ze względu na duże wymiary, przygotowanie prac do druku dekoracji wymaga sporego doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy grafika lub projektanta.
Pliki z materiałami do druku powinny spełniać poniższe wymagania:
KOLORY/PRZESTRZEŃ BARW: wszystkie prace do dekoracji wnętrz drukowane w QPrint powinny być przygotowane w modelu kolorów sRGB  lub Adobe RGB. Przy pracach czarno-białych również zalecamy zastosowanie przestrzeni sRGB lub Grayscale.  
ROZDZIELCZOŚĆ: rozdzielczość bitmap powinna wynosić od 80 do 100dpi, przy założeniu, że zadeklarowane wymiary pracy w pliku są takie same jak wymiar pracy do druku (1:1). 
AKCEPTOWANE FORMATY PLIKÓW: JPG z kompresją maximum quality, TIFF, lub PDF (przy pracach zawierających elementy wektorowe).
WYMIARY PRACY DO DRUKU: Pliki do druku powinny być przygotowane w skali 1:1, czyli w pliku powinny zostać zadeklarowane rzczywiste rozmiary drukowanej pracy - to pozwoli na uniknięcie ewentualnych nieporozumień.
W przypadku druku tapet do wyklejania na ścianę, praca dzielona jest na poszczególne bryty w studio QPrint - w taki sposób, aby optymalnie mieściła się na dostępnych rolach podłoża (by zminimalizować odpady materiału).
Wszelkie modyfikacje w plikach dostarczonych przez klienta są dodatkowo płatne. W razie problemów z przygotowaniem plików według powyższej specyfikacji prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta.
 

[do góry]


Gdzie można zobaczyć dostępne projekty graficzne do dekoracji wnętrz?
W tej chwili jeszcze nie posiadamy własnej bazy zdjęć i plików z projektami do dekoracji wnętrz. Zdjęcia można zakupić w bankach zdjęć takich jak:
www.fotolia.pl
www.photogenica.pl
Przed zakupem wybranego zdjęcia warto upewnić się, czy spełnia ono warunki opisane w punkcie "Jak przygotować pliki do druku dekoracji wnętrz?".
W kwestii wykorzystania plików pokazywanych w Dekoratorni lub pismach wnętrzarskich bardzo prosimy o kontakt mailowy na adres deko@qprint.com.pl. Ze względu na prawa autorskie do zdjęć i projektów nie jest możliwy przedruk wszystkich pokazywanych tam realizacji.

[do góry]


Do jakich wymiarów może zostać powiększone moje zdjęcie?

Wielkość wydruku jaki może zostać zrealizowany z danego pliku ze zdjęciem zależy od ilości pikseli w pionie i poziomie zdjęcia. Informacje o ilości pikseli można uzyskać otwierając plik w dowolnej przeglądarce zdjęć.

Generalna zasada jest taka, że jeżeli chcemy uzyskać bardzo dobrej jakości wydruk, który będzie zawierał drobne szczegóły, to każde 40 pikseli będzie stanowiło 1 cm wydruku. Tak więc jeżeli nasz plik ma 2000x3000 pikseli to możemy uzyskać z niego dobrej jakości wydruk o wymiarach około 33x50 cm.

Jeżeli nie zależy nam na drobnych szczegółach, ale na jak największych wymiarach to dopuszczalne jest takie powiększenie zdjęcia, że każde 30 pikseli będzie stanowiło 1 cm wydruku, tak więc z pliku 2000x3000 pikseli uzyskamy przyzwoity wydruk o wymiarach około 57x85 cm.

Poniżej znajduje się tabela, która pokazuje orientacyjne wymiary plików oraz wymiary wydruków dla różnych rodzajów matryc aparatów cyfrowych:

rozmiar matrycy w MegaPikselach orientacyjne wymiary w pikselach wydruk dobrej jakości maksymalne rozmiary wydruku
3 MegaPiksele 2000x1500 pix 50x38 cm 67x50 cm
6 MegaPikseli 2800x2100 pix 70x52 cm 94x70 cm
12 MegaPikseli 4000x3000 pix 100x75 cm 133x100 cm
16 MegaPikseli 5000x3200 pix 125x80 cm 166x106 cm

Powyższa tabela przedstawia szacunkowe parametry. Dokładna wielkość wydruku może zostać precyzyjnie określona po przesłaniu do nas pliku ze zdjęciem w celu oceny jego jakości.

[do góry]


Z czego wynika maksymalny wymiar wydruku jaki mogę zrobić ze zdjęcia cyfrowego?

Każde zdjęcie cyfrowe składa się z tzw. PIKSELI, czyli małych kwadracików o różnych kolorach, które oglądane z odpowiedniej odległości tworzą obraz zdjęcia. Jeżeli zdjęcie zostanie wydrukowane w zbyt dużych wymiarach, to te małe kwadraciki staną się widoczne gołym okiem, co nie będzie wyglądało estetycznie. Poniżej znajduje się przykład ilustrujący ten problem.

 

Oto przykładowe zdjęcie, z którego klient chce zrobić duże powiększenie. Zdjęcie ma 380x226 pikseli i na ekranie wygląda bardzo ładnie:

 

Jednak przy wymiarach 380x226 pikseli największy wydruk (o jeszcze w miarę przyzwoitej jakości przy oglądaniu z odległości ok. 50 do 100 cm) będzie miał wymiary 6x10 cm !!!
Jeżeli wydruk powiększymy do wymiarów np. 30x18 cm, to z bliska będzie on wyglądał jak na poniższym obrazie:

 

[do góry]


Jak uzyskać dużą tapetę z małego zdjęcia?

Ponieważ wymiary tapet najczęściej są bardzo duże, np. 100x250 cm, to wymagałyby użycia zdjęć o bardzo dużych wymiarach (dla podanego rozmiaru tapety przynajmniej 3500x8750 pikseli). Zdobycie lub zrobienie tak dużego zdjęcia jest bardzo trudne. Dlatego w przypadku zdjęć cyfrowych można zastosować różne "efekty specjalne", które poprawią efekt ostateczny i pozwolą wydrukować zdjęcie w dużym formacie.

Przykładem może być we wcześniejszym pytaniu opisywana sytuacja zdjęcia, które klient chce wydrukować w 4x większych rozmiarach niż pozwala na to rozdzielczość pliku. W takim wypadku można zastosować dodatkowe efekty, które "ukryją" niedoskonałości zdjęcia.

Poniżej przykład zastosowania filtrów "malarskich", które powodują, że z bliska oglądane zdjęcie wygląda jak ręcznie namalowany obraz, zaś z daleka nie wiele odbiega od oryginalnie użytego pliku:

Zastosowane efekty mogą być różne i zależą w dużym stopniu od jakości i tematyki dostarczonego zdjęcia jak również oczekiwań klienta. Tego typu modyfikacje dokonuje nasze studio graficzne na indywidualne życzenie klienta i są one dodatkowo płatne - wycena jest indywidualna dla każdego zamówienia i może być wykonana po dostarczeniu pliku i przedstawieniu oczekiwań klienta (wymiarów wydruku, efektu jaki należy uzyskać).

[do góry]


Z czego wykonane są fototapety i tapety z nadrukiem?

Fototapety / tapety z nadrukiem wykonujemy tylko i wyłącznie na bazie podłoży flizelinowych, które są stabilne wymiarowo (nie rozciągają się) pomimo nasączenia klejem. Nadruk na tapetach wykonujemy przy użyciu ekologicznych atramentów latexowych (na bazie wody), które nie emitują szkodliwych dla zdrowia oparów (jak to ma miejsce przy tapetach drukowanych atramentami solventowymi/rozpuszczalnikowymi).

Szczególną zaletą tapet flizelinowych jest to, że można je wyklejać w systemie "direct' - czyli nakładając klej bezpośrednio na ścianę, a następnie rozwijając z rolki suchą tapetę przykładając do posmarowanej klejem ściany. Takie sposób wyklejania stanowczo ułatwia i przyśpiesza montaż pozwalając na dokładne spasowanie poszczególnych brytów.

Tapeta drukowana może być w brytach pionowych o szerokości od 60 do nawet 150 cm (tak szerokie bryty robimy tylko w sytuacji gdy tapeta składa się z jednego brytu), o szerokości brytów decyduje specjalista QPrint realizujący zamówienie.

W przypadku tapet, które mają być eksponowane w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie (np. kuchnia, łazienka) proponujemy zastosowanie dodatkowo specjalnego laminatu ochronnego, który ma strukturę drobnego ziarna piasku i chroni skutecznie grafikę przed zarysowaniem podczas usuwania zabrudzeń - można go czyścić przy użyciu standardowych domowych detergentów).

Zapraszamy na stronę, gdzie prezentujemy wykorzystanie tapety nad blatem kuchennym oraz fototapety w przedpokoju.

[do góry]


Co to są FOTOBOARDY?

 

FOTOBOARD to lekka płyta, której główną zaletą  jest możliwość  prezentacji zdjęć bez ramek, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości oraz sztywności pracy. Dzięki temu plansze nie odkształcają się podczas dłuższej ekspozycji, tak jak ma to miejsce przy zastosowaniu pianki czy antyramy z plexi. Fotoborda  łatwo zawiesza się na ścianie. Został opracowany przez QPrint na początku 2006 roku.

Naklejone na FOTOBOARD powiększenia zdjęć można eksponować bez szyby, bo do uszlachetnienia planszy używa się specjalnych laminatów eliminujących  odblaski. To utrwala je na lata. Ze względu na nowoczesną formę szczególnie polecane są do dekoracji nowoczesnych wnętrz: mieszkań, biur, restauracji.

Zapraszamy na stronę: www.fotoboard.pl

[do góry]


Jak wyklejać fototapety i tapety z nadrukiem?

Ponieważ wyklejanie fototapety jest procesem trudniejszym od wyklejania zwykłej tapety z powtarzającym się motywem, a w przypadku zniszczenia jednego z brytów klient musi liczyć się z koniecznością wydrukowania nowego, dlatego zalecamy skorzystanie z usług naszych fachowców.

Jeśli jednak  zdecydują się Państwo na samodzielne wyklejanie tapet wydrukowanych w QPrint, poniżej informacje, które mogą być pomocne:

ABC wyklejania tapet QPrint

  1. GRUNTOWANIE: Ścianę, na której zostanie wyklejona tapeta, należy wcześniej zagruntować np. przy użyciu unigruntu. W przypadku ścian wcześniej pomalowanych farbą emulsyjną, powierzchnię ściany, gdzie przyklejona będzie tapeta, można zagruntować przy użyciu kleju do tapet. W tym celu powinna być nałożona przy pomocy pędzla lub wałka cienka warstwa kleju do tapet. Bardzo ważne jest, aby odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany (najlepiej 24h). Zabieg ten gwarantuje, że klej nie będzie się wchłaniał zbyt szybko w ścianę, co umożliwi dokonywanie poprawek w ułożeniu tapety oraz  likwidowaniu fałd i bąbli powietrza, jednocześnie podczas przesuwania tapety unikniemy sytuacji gdy fragmenty farby odejdą od ściany pozostająć na brycie tapety
  2. WYMIERZENIE:Następnie na ścianie należy wyznaczyć linie (najlepiej ołówkiem) krawędzi nałożenia tapety oraz miejsca łączenia się poszczególnych brytów (pasów, na które jest podzielona tapeta). Ważne jest, aby wyznaczone linie były idealnie pionowe, gdyż w przypadku gdy wyklejane bryty będą pod innym kątem w stosunku do podłogi i sufitu to może się okazać, że podczas wyklejania kolejnych brytów pomiędzy podłogą (lub sufitem) a grafiką powstanie szpara.
  3. WYKLEJANIE:Na ścianę w miejscu naklejania pierwszego brytu należy nałożyć grubą warstwę kleju do tapet (zalecamy stosowanie klejów typu DIRECT - do wyklejania tapet filizeonowych). Następnie należy rozwijając tapetę przyłożyć ją do ściany w zaplanowanym miejscu - gruba warstwa kleju powinna ułatwić korygowanie pozycji położenia tapety (powinna "ślizgać się" po ścianie). Po ułożeniu brytu na ścianie przy użyciu dużej szczotki lub szmatki należy wygładzić naklejoną powierzchnię  oraz  „wypchnąć” bąble powietrza, przesuwając je w kierunku brzegów tapety (nie wolno nakłuwać bąbli). Krawędzie brytu mają tendencję do odklejania się, dlatego też starannie należy przyklejać krawędzie poszczególnych części/pasów tapety ,  najlepiej przy użyciu twardego wałeczka, który pozwala na mocne dociśnięcie przy samych krawędziach. Jeżeli klej na ścianie zdążył już wyschnąć a krawędzie nadal się odklejają, należy na ścianę w miejscu krawędzi nanieść dodatkową warstwę kleju i ponownie docisnąć krawędzie wałeczkiem. Nadmiar kleju, który wysunął się spod brytu można zmyć wilgotną szmatką. Jeżeli tapeta składa się z kilku części w podobny sposób należy przystąpić do naklejania kolejnych brytów.

WAŻNE: Fototapety produkowane przez firmę QPrint wykleja się na styk, co oznacza, że kolejne bryty przylegają do siebie dotykając się samymi krawędziami (nie należy naklejać jednego brytu na fragment drugiego, gdyż tapeta nie sklei się prawidłowo).

Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju tuż po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.

[do góry]


Jaki jest termin realizacji materiałów z nadrukiem do dekoracji wnętrz?

Termin realizacji jest ustalany przez obsługę klienta w momencie składania zlecenia i jest uzależniony od wielkości fotoborda/tapety/ naklejki/ szablonu oraz aktualnej ilości zleceń - może wynosić od 5 do 10 dni roboczych.

[do góry]

OFEROWANE USŁUGI

WIZYTÓWKI
KOPERTY
PAPIER FIRMOWY

Wizytówki już od 15gr/szt.

ULOTKI
ZAPROSZENIA
FOLDERY

Nawet 25gr
za kolorową
stronę A4.

KSIĄŻKI
BROSZURY
ALBUMY

Z nami wydrukujesz książkę
już od jednego egzemplarza

PŁYTY CD/DVD
i OPAKOWANIA

Dane powielane na
płytach CD i DVD.
Różne rodzaje
opakowań
na płyty.

NAKLEJKI
ETYKIETY

Naklejki w dowolnych
rozmiarach i kształtach.

Z papieru lub folii.
Od etykiety po
naklejki podłogowe

FOTOBOARDY
FOTOKALENDARZE

Specjalna oferta
z zakresu usług
fotograficznych.

Ten serwis używa pliki cookie. Więcej informacji znajdziesz tutaj AKCEPTUJĘ